پروسه تولید این محصول به این صورت است که ابتدا ورق با عرض مشخص لبه زنی شده و با عبور از دروازه های متعدد به فرم لوله در می آید. پس از جوش و خنک کاری، با عبور دادن مقطع از دروازه های سایزینگ، ابعاد دقیق و فرم موردنظر لوله بدست می آید. لوله سپس در طول مورد نیاز بریده و پس از بازرسی نهایی، آماده ارائه به بازار می شود.

20

 جوش القایی : ERW
جوشکاری فرکانس بالا یکی از روشهایی است که یک منبع گرم کننده با تولید یک جریان متناوب فرکانس بالا (HF ) به صورت مقاومتی جهت ذوب کردن سطوح اتصال استفاده می شود .جریان فرکانس بالا دارای مشخصات معینی می باشد که آنرا برای جوشکاری قابل استفاده می سازد . همانند جریان مستقیم یا جریان فرکانس پایین متناوب جریان فرکانس بالا نیز تمایل به جاری شدن در سطوح پردانسیته (Skin effect ) و جهت برگشت سطوح موازی و مجاور یکدیگر را جستجو می کند ( Proximity effect ) یعنی گرم کردن و در پی آن ذوب کردن می تواند در جایی که مورد نیاز است متمرکز شود و یا اصطلاحا در نقطه مزبور فوکاس شود .
در کلیه فرایندهای جوشکاری فرکانس بالا پس از ایجاد ذوب ، اتصال سطوح به یکدیگر توسط فشردن مکانیکی داخل یکدیگر انجام می شود . ( Upseting ) این گونه فشردن کمک به خروج اکسیدها از مذاب و تولید یک خط جوش یکپارچه و همگن می کند . خروج ناخالصی ها ، سرباره ها و اکسیدها و … از مذاب دارای فوائدی است که از جمله آنها می توان به کاهش پتانسیل عیوبی نظیر پایین بودن چقرمگی شکست و مقاومت خوردگی فلز جوش اشاره کرد . در این مرحله پیوندهای ساده و مواد زیر سطحی به مقدار زیادی گرم می شوند که این امر در بهبود خواص موثر است .
در ساخت لوله ورق اولیه با شکل گیری مرحله به مرحله و تولید سطح مقطع u شکل و نزدیک کردن لبه های ورق به یکدیگر در مراحل بعدی و تولید لبه v شکل با استفاده از روشهای ساده کنترل جریان فرکانس بالا به دو زیر مجموعه تقسیم می شود .
جوشکاری القایی فرکانس بالا ( HFIW ) و جوشکاری مقاومتی فرکانس بالا ( HFRW ) بدلیل تاثیرات مجاورتی و پو سته ای جریان جاری شده در لوله از عمق مشخصی از لبه V عبور می کند. عمق جریان نفوذی بواسطه کنترل مقدار جریان قابل کنترل است . و این پارامتر به ذوب سطحی و نتیجتا به کیفیت جوشکاری وابسته است . موادی که در تهیه لوله می توان از انها بصورت موفقیت امیز در جوشکاری فرکانس بالا استفاده نمود شامل فولادهای کربنی ، فولادهای زنگ نزن ، آلومینیوم ، مس ، برنج و تیتانیم است . استثنائات شامل موادی که در درجه حرارت جوشکاری پایدار نمی باشند ، موادی که قابلیت کار گرم اندکی دارند یا با اعمال خواص تخریبی قابلیت بازیافت ندارند . در جاهایی که لازم باشد می توان از یک گاز محافظ جهت از بین بردن فعالیت فلزات ( Reactive ) استفاده نمود . اندازه لوله های تولیدی بوسیله جوشکاری فرکانس بالا از قطر ۱۳mm تا ۱۲۲۰ (۱/۲ in تا ۴۸ in) می باشد.

21 222 فوائد جوشکاری فرکانس بالا:
۱- تناسب بسیار بالایی با جوشکاری سرعت بالا دارد
۲- می تواند طیف گسترده ای از مواد را تحت پوشش قرار دهد .
۳- کیفیت جوش کوچکترین حساسیتی به حضور هوا ندارد و معمولا نیازی به اتمسفر های مخصوص ندارد.
۴- کیفیت جوش نسبتا (نه بطور کامل ) به اکسیدهای سطحی و ناخالصی ها مقاوم است.

معایب جوشکاری فرکانس بالا :
۱- برای جوشکاری هایی در اشل کوچک مناسب نیست.
۲- یک جوشکاری پیوسته است و در جوشکاری پیوسته نمی توان نقطه شروع و پایان داشت اعمال چنین کاری یک ناپیوستگی در جوش بوجود می اورد . ۳- امکان جوشکاری دستی وجود ندارد .

کابردها :
در اتصال مواد جوشکاری فرکانس بالا بیشترین تناسب را از نظر یک جوش لب به لب (butt ) دارا می باشد. بیشترین کاربرد استفاده از جوشکاری فرکانس بالا ساخت لوله و جوشکاری لب به لب مقاطع است . ساخت انواع لوله های مبدل حرارتی که لبه مستطیل شکل ورق به صورت پیوسته روی قطر بیرونی یک لوله به عنوان پره خنک کننده ، جوش داده می شود . بواسطه این نوع جوشکاری انجام می شود . پره جوش داده شده در اطراف لوله می تواند به شکل مارپیچی یا به موازی محور لوله باشد . فولادهای کم کربن هم برای لوله و هم برای پره این نوع مبدلها بیشترین حجم را اتخاذ نموده ولی آلیاژهای ترکیبی دیگری نیز نظیر پره های فولادی کم کربن روی لوله هایی با آلیاژ فولادی زنگ نزن کرم – مولیبدنی یا پره های فولاد زنگ نزن روی لوله های فولادی کم کربن فولادی زنگ نزن و حتی پره های آلومینیومی روی لوله های کوپرونیکل در استفاده از این صنعت به بهره برداری رسیده اند . جوشکاری فرکانس بالا در ساخت اشکال ساختمانی مثل مقاطع T شکل ، I شکل ، بیم های آهنی H شکل ، اشکال مخصوص که قابل طراحی بوسیله جوشکاری ورقهای ممتد باشند نظیر گرم کننده های V شکل که از جوشکاری ورقهای مستطیل شکل تحت زاویه خاصی استفاده می شود .
جوشکاری نوک به نوک یا انتها به انتها ورقها یکی دیگر از کاربرد های جوشکاری فرکانس بالا است . طولهای مجزای ورق بصورت حلقه ای جوش داده می شود و به دنبال آن به شکل زهوارهای دایره ای تولید می شود . همچنین در جاهایی که نیاز به طول ورق هایی بزرگتر از طول تجاری آن است یک سری از ورق های کوتاه به ورق هایی با طول های پیوسته و بلند تبدیل می شود .